DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle konut sigortası ile zorunlu deprem sigortasının birbirinden farklı olduğunun altını çizelim.  Deprem sigortası yasalar kapsamında yaptırılması zorunlu olan sigortalardan biridir. Çoğu zaman konut sigortası ile deprem sigortası birbirine karıştırılır. Hatta bu iki sigortanın aynı olduğunu düşünenler de çoğunluktadır. Aslında Konut sigortası kişinin isteğine göre yaptırılır. Kısaca konut sigortasını yaptırmak zorunlu değildir.

DASK olarak adlandırılan deprem sigortasında ise sigorta sahibi olan kişi tapu sahibidir. Konut ya da ofis içerisinde yaşayanlar farklı kişiler olsa da tapu sahibi tarafından yaptırılması gereken ve kanunlarla da zorunlu tutulan bir sigorta çeşidi olduğunu belirtelim.

Konut sigortası ise kiracı tarafından yaptırılabilir. Konut sahibi olan yani tapu sahibi olan kişinin bu sigortayı yaptırması gerekmiyor. Konutu kullanan kişi tapu sahibi olmasa da isteğine bağlı olarak konut sigortası yaptırabilir.

Zorunlu deprem sigortası deprem durumunda meydana gelen maddi hasarlara karşı koruma altına alan bir sigorta türüdür. Deprem ve depremden kaynaklanan yangın, patlama, yer kayması, tsunami gibi durumlarda ortaya çıkabilecek maddi hasarlar da deprem sigortası ile güvence altına alınabilir. Ancak konut sigortası sadece konut içerisinde bulunan eşyaları güvence altına alıyor. Bununla birlikte kişi tarafından talep edilmesi durumunda konut sigortasına ek teminatlar da dahil edilebiliyor. Bu nedenle konut sigortasının kapsamının deprem sigortasından çok daha geniş olması mümkündür.

Bu arada konut sigortasının yaptırılması sırasında deprem riskinin de kişinin isteğine göre sigorta poliçesine dahil edilmesi sağlanabiliyor. Bu durumda şayet deprem sırasında meydana gelen hasarlar zorunlu deprem sigortasının limitlerini aşarsa devreye konut sigortasının girme ihtimali de oluyor. Konut sigortasının bir anlamda ek bir koruma olarak değerlendirilebileceğini söyleyebiliriz.

Kimi zaman deprem nedeniyle oluşan zararlar DASK poliçesinde belirtilen limitlerden daha yüksek olabiliyor. Bu gibi durumlarda konut sigortasının mevcut hasarı karşılama konusunda önem taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak elbette bunun mümkün olabilmesi için konut sigortası poliçesine deprem riskinin de dahil edilmiş olması gerekiyor. Aksi halde deprem durumunda hasarların konut sigortasıyla karşılanması mümkün olmaz. Bu arada konut sigortası Generali internet sitesinden incelenebilir. Neleri kapsadığı gibi konularda detaylı bilgiyi bu internet sitesinde bulabilirsiniz.