Dünyanın En İlginç Mimari Tasarımına Sahip Yapılarından Örnekler …

Mimarlık ya da mimari denilince akla ilk gelen antik Mısır, Yunan ya da Roma uygarlıklarından kalan görkemli piramitler, tapınaklar, şehirler olabilir. Ancak son birkaç yüzyıldır, modern mimariyi şekillendiren mimarlar, şık çizgileri ve sıradışı tasarımları ile akıllara durgunluk veren yapılar inşaa ediyorlar.

Öyle ki bu dünyanın en ilginç mimarileri, yapısal şekilleri ve dekoratif detayları ile sadece mimarlık bölümü öğrencilerini ya da seyahat severleri değil moda, sinema, resim gibi çok farklı sektörlerden tasarımcılara ve sanatçılara da ilham kaynağı oluyor.

İşte benzersiz mimari tasarımlardan bir kaç tanesi…

 

Cube House – Rotterdam, Hollanda

Avrupa’nın en büyük limanına sahip Rotterdam şehrinde yer alan ve Kubuswoningen adı verilen küp evler, mimar Piet Blom tarafından 1977 yılında inşa edilmiştir. Bir dizi yenilikçi yapıdan oluşan küp evlerin tasarımı, geleneksel ev yapısını oluşturan küp şekilinin 45 derece eğilmesi ve altıgen zeminler üzerine oturtulmasından oluşuyor. Mimarın tasarımı, şehir içinde bir köyü temsil ederken, her ev bir ağacı ve tüm evler de bir ormanı meydana getiriyor.

 

Longaberger Basket Building – Ohio, Amerika

Amerika’da 1919’dan beri akçaağaçtan el işi ahşap sepetler üreten Longaberger Şirketi’ne ait Longaberger Sepet Binası, bugün dünyanın en ilginç mimarileri arasında kendine yer bulur. 7 katlı, 180 bin metrekarelik ve 1997 yılında açılan sepet şeklindeki binanın ortaya çıkmasında Dave Longaberger’in payı büyüktür. Zira kendisi, dışarıdan bakıldığında herkes tarafından fark edilecek ve ne ürettiklerinin anlaşılacağı bir bina projesinin hayata geçmesini istemiştir. Bu arada yapı, orta boy üretilen sepetlerden 160 kat büyüktür.

 

Lou Ruvo Center for Brain Health – Las Vegas, Amerika

Dünyanın en ilginç mimari eserleri arasında yer alan bir diğer tasarım ise Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi ve dekonstrüktivist mimarinin babası kabul edilen Kanadalı mimar Frank Gehry’e ait. Sayısız ödüllü tasarıma imza atan mimarın, Las Vegas’ta 2010 yılında tamamladığı yapı bugün Alzheimer, Parkinson, MS, ALS gibi hastalıkların tedavi ve araştırılması için kullanılmaktadır. 70 milyon dolar harcanan binanın açılışına kurucu Larry Ruvo ile Arnold Schwarzenegger, Kevin Spacey, John Cusack gibi ünlü isimler katılarak destek olmuştur.

 

Church of Hallgrimur – Reykjavik, İzlanda

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te yer alan Hallgrimskirkja ya da Hallgrimur Kilisesi, 74.5 metre yüksekliği ve göz alıcı ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Yapı, ülkenin en büyük kilisesidir ve İzlandalı şair ve din adamı Hallgrimur Petursson’ın adını almıştır. 1945 yılında devlet mimarı olan Gudjon Samuelsson tarafından yapımına başlandıysa da inşası 41 yıl sürmüş ve 1986 yılında tamamlanmıştır. Kilise, bulunduğu konumu ve yüksekliği ile bugün gözetleme kulesi olarak da kullanılırken, kayalık dağlar ve buzulların muhteşem görüntüsü sizi büyüler.

 

House Attack – Viyana, Avusturya

Viyana şehrinin merkezinde yer alan en büyük sanat müzesi olan Museum Moderner Kunst’un tepesine gökten düşmüş bir ev görünümündeki eser, kesinlikle dünyanın en ilginç mimarileri arasında kendine yer bulacak cinsten. Heykeltraş Erwin Wurm tarafından tasarlanan ve House Attack adı verilen çalışma ilk etapta görenlere göz yanılsamasıymış gibi geliyor. 2006 yılında tamamlanan yapı, 2001 yılında açılan Viyana Modern Sanat Müzesi’nin karanlık, gri renkli ve kapalı bir blok gibi görünen binaya hareket kazandırmıştır.

Derleme: hotcourses-turkey.com