Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli veya ilk adımda ne yapılmalı?

Evinizi yenilemek ve göz alıcı hale getirme düşüncesine kapılmanızla birlikte bu konuda ilk yapmanız gereken aslında elinize bir not defteri alarak odaları dolaşmak olmalı ve notlar almalısınız. Veya yılları geride bıraktığınız evinizde zihninizde bir tura çıkarak yapmak istediklerinizi kafanızda netleştirerek tasarlamanız gerekir.

Bunun için de;
– Öncelikle odaların neye benzemesini istediğinizi zihninizde tasarlayın. Çünkü söz konusu tasarım ve planlama için her detaya dikkat etmeniz önemli bir adımdır. Çünkü bu, yenilenmiş / dekorasyonu tamamlanmış evinizde gönül rahatlığı ile yaşamanın da seçimi olacaktır.

– İkinci adımda detaylı araştırma yapmak faydalı olacaktır. Bunun için birkaç dergi ve kataloğu gözden geçirip aradığınız tasarımları, tonları veya stilleri bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, beğendiğiniz tasarımı bir kenara not etmek olmalı.

– Ev içinde ya da odanızda aydınlatma dekorasyonda çok önemli bir role sahip olup çok hoş bir ortam oluşturur. Bu da odanın aydınlığına katkıda bulunur ve iç açıcı bir ambiyans oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca kokulu mumlar da odaya ekstra bir hareket getirebilir.

– Tabi oturma alanlarını da düşünmeniz gerekiyor. Doğru mobilyayı seçerek, mobilyaların doğru yerleştirilmesini de planlamalısınız. Mobilyaları duvara yaslamayın. Salonunuzun veya odanızın daha küçük görünmesine neden olabilir.

– Son olarak önemli bir detay da zenin döşemeleri…  Yerler yani zemin, ahşap veya fayans olup halıyla kaplanabilir. Ancak duvar rengiyle uyumlu olacak şekilde veya biraz daha koyu olabilir. Tavsiyemiz ise yer döşemelerinde ahşabı tercih etmeniz olacaktır.

Bütün bunlarla uğraşacak vaktim yok diyorsanız İç Mimarlık firmalarından profesyonel destek almak mantıklı bir tercihdir.